Зарежда Събития

« All Събития

  • Това събитие е минало събитие.

SPOTKANIE PANI DANUTY WAŁĘSY Z BUŁGARSKĄ POLONIĄ

10.04.2014 / 18:30 - 20:00

ZAPRASZA

na

SPOTKANIE PANI DANUTY WAŁĘSY Z BUŁGARSKĄ POLONIĄ.

SPOTKANIE PROWADZI TŁUMACZ KSIĄŻKI „MARZENIA I TAJEMNICE“ BOŻKO BOŻKOW.

10.04.2014, czwartek

godz. 18.30, Instytut Polski (ul. Weslec 12), wstęp wolny

(spotkanie odbędzie się w języku polskim)

Gdy „Marzenia i tajemnice” ukazywały się w Polsce nie liczyłam na tak duże zainteresowanie. Cieszę się, że moje wspomnienia zainteresowały tak wiele osób, a wiele kobiet, matek, żon umocniły w ich drodze przez życie. Cieszę się, że Czytelniczki i Czytelnicy w Bułgarii będą mogli zapoznać się z tą książką, poznać ważny fragment historii Polski, która jest też fragmentem naszej wspólnej europejskiej historii. Cieszę się na spotkanie i rozmowę z Polakami mieszkającymi w Bułgarii powiedziała nam Danuta Wałęsa.

Wspomnienia „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsy, które uzyskały w Polsce status bestsellera, stały się nie tylko wydarzeniem wydawniczym. Książka wywołała w ożywioną dyskusję o roli kobiety w życiu rodzinnym i społecznym, wpływie wielkiej polityki na życie rodzinne, a Danuta Wałęsa otrzymała wiele nagród oraz wyróżnień.

Książkę przetłumaczono na portugalski i ukraiński, w przygotowaniu tłumaczenia na kilka innych języków, w Bułgarii ukazuje się po raz pierwszy.

Adaptacja teatralna wspomnień pt. „Danuta W.” w wykonaniu wybitnej polskiej aktorki Krystyny Jandy doczekała się już stu wystawień.

W 2012 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, osiągnięcia w pracy społecznej, odznaczył Danutę Wałęsa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Danuta Wałęsa – w wieku 19. lat, wyjechała z rodzinnej miejscowości do Gdańska, gdzie poznała Lecha Wałęsę. W 1969 została żoną Lecha Wałęsy, późniejszego lidera „Solidarności“, prezydenta Polski w latach 1990–1995.

Urodziła i wychowała ośmioro dzieci, czterech synów i cztery córki.

Przez wiele lat pozostawała, jak sama mówi, pół kroku za mężem, bardzo rzadko angażowała się i wypowiadała się publicznie. Z wyjątkiem stanu wojennego, gdy była rzecznikiem internowanego męża, w jego imieniu w 1983 odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Podobnie po 1989 w wolnej Polsce ograniczała zaangażowanie publiczne do działalności charytatywnej, m. in. w Fundacji „Sprawni Inaczej”.

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA SPOTKANIE Z DANUTĄ WAŁĘSĄ:

09 kwietnia 2014, środa

godz. 18.00, Aula Uniwersytetu Sofijskiego im. Klimenta Ochrydzkiego

bul. Car Oswoboditel nr. 15, wstęp wolny

We współpracy z Wydawnictwem „Iztok-Zapad” w Sofii

Spotkanie z Danutą Wałęsą oraz promocja bułgarskiego wydania książki „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsy (w opracowaniu Piotra Adamowicza), Wydawnictwo „Iztok-Zapad”, przekład: Bożko Bożkow.

Spotkanie z Danutą Wałęsą poprowadzi prof. dr hab. Jani Milczakow – literaturoznawca, bułgarysta, wykładowca uniwersytecki, ambasador Bułgarii w Polsce w latach 1992-1996.

Детайли

Дата:
10.04.2014
Час:
18:30 - 20:00
Категории за Събитие:
,

Място

Instytut Polski w Sofii
ul. Weslec 12
Sofia,
Научете повече за Полша

Back to top